Czy wiesz, że…

Bardzo ważne informacje, które każdy opiekun powinien znać.

Psom nie powinno podawać się kości. Ich przewód pokarmowy nie jest tak sprawny jak u młodych zwierząt i może dojść do zaparcia lub nawet niedrożności jelita wymagającej interwencji chirurgicznej. Kości wieprzowych i cielęcych nie powinno podawać psom w żadnym wieku, gdyż są one miękkie, pies jest w stanie połknąć duże kawałki, które mogą zaczopować jelito. Nie wolno też należy podawać kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita.

Czekolada może być śmiertelnie niebezpieczna dla psów i kotów. 30 gramów gorzkiej czekolady może spowodować śmierć trzykilogramowego szczeniaka. Cała tabliczka czekolady może zabić dorosłego jamnika.

Popularne wśród ludzi środki przeciwbólowo-przeciwgorączkowe APAP/Paracetamol czy Ibuprofenniezmiernie szkodliwe dla psów i kotów – nie wolno ich aplikować. Może to stanowić śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia i poważne zatrucia. Aspiryna podawana kotu częściej niż co 48 godzin może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia.

Wśród hodowców i opiekunów krąży stwierdzenie, że suka czy kotka minimum raz powinna mieć młode. Jest to kompletna bzdura! Na zwierzę nie ma to najmniejszego wpływu, a przyczyniamy się do zwiększenia ilości bezdomnych zwierząt w fundacjach i schroniskach. Natomiast wczesna sterylizacja (po pierwszej cieczce) ponadto znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutka oraz całkowicie zapobiega nowotworom narządów układu rozrodczego oraz wystąpieniu ropomacicza.

Niektóre środki spot-on przeciwko pchłom i kleszczom (takie jak Advantix czy Sabunol) są preparatami tylko dla psów. Podanie ich kotom prowadzi do poważnego zatrucia.

Wbrew niektórym opiniom czosnek nie odrobacza! Przeciwnie, może prowadzić do zatrucia psów i kotów.

Winogrona również mogą doprowadzić do śmiertelnego zatrucia psów i kotów (także rodzynki!).

Wilgotność nosa nie jest żadnym kryterium określania zdrowotności i temperatury u zwierząt. Jest to mit!

Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych jest zabronione.

Nadwaga może doprowadzić do cukrzycy, chorób serca, wątroby, zaburzeń metabolicznych. Pamiętajmy też, że stanowi dodatkowy czynnik ryzyka przy wszelkich zabiegach operacyjnych!

Nieumiejętne usunięcie (urwanie) kleszcza może doprowadzić do stanów ropnych skóry, a nawet tkanki podskórnej.