Senior

Granica stania się seniorem jest dość indywidualna, zależy od rasy, wielkości, kondycji, trybu życia i genów.
Jak zadbać o seniora?

Umownie można jednak przyjąć, że dla psa to wiek ok. 7 lat, a dla kota ok. 10 lat.

Naczelnym celem geriatrii jest troska o jak najwyższą jakość życia i podobnie jak w medycynie człowieka program prewencji, polegający na wdrożeniu profilaktycznych badań, zmiany żywienia oraz zachęceniu do aktywności fizycznej.

Badania przeglądowe powinny odbywać się minimum raz do roku (w określonych przypadkach częściej) i obejmować kontrolę najczęstszych zagrożeń:

  • chorób zębów i przyzębia (nie leczone są przyczyną bólu, trudności w pobieraniu pokarmu oraz mogą spowodować groźne powikłania np. zapalenie wsierdzia, nerek, stawów czy macicy!)
  • chorób stawów
  • osłabienie serca
  • chorób układu moczowego/rozrodczego (guzy sutków, kontrola prostaty)
  • chorób przewodu pokarmowego (m.in. chorób wątroby)

ZAKRES BADAŃ OKRESOWYCH POWINIEN ZAWIERAĆ:

  • badanie krwi – tzw. panel geriatryczny (ważne jest uwzględnienie hormonów tarczycy z uwagi na ryzyko nadczynności u kotów w wieku powyżej 10 lat i niedoczynności u psów)
  • badanie ogólne moczu
  • ekg / usg serca (+ rtg płuc w/g wskazań)
  • usg jamy brzusznej (w/g wskazań)
  • przegląd jamy ustnej (sanacja jamy ustnej w/g wskazań)

Z wiekiem pojawiają się choroby przewlekłe i wielonarządowe – często nieuleczalne, co wymaga ścisłej współpracy z opiekunem, doświadczenia i dużej wiedzy interdyscyplinarnej lekarza.

Chodzi o jak najdłuższe samodzielne i wolne od cierpienia funkcjonowanie czworonożnych towarzyszy. Porównanie nie jest najzgrabniejsze, ale wymowne: przeglądu samochodu dokonujemy corocznie, godząc się z koniecznością i kosztami. Badanie naszych Przyjaciół, będących w 100% zależnych od nas, dla których jesteśmy całym światem – nie powinno stanowić problemu i jego wykonanie nie powinno być kwestionowane. Dla oddania sprawiedliwości swoje zdrowie traktujemy nierzadko podobnie! A szkoda…

Wiele schorzeń można zdiagnozować i wyleczyć zanim nastąpi moment krytyczny, czyli objawy kliniczne, zwłaszcza, że spadek aktywności przypisuje się często wiekowi, a może to być pierwszy objaw choroby.
Wiek dojrzały niesie jeszcze jeden trudny problem – otępienie starcze, demencję i wiążący się z tym spadek zdolności poznawczych. Nasz pupil czasem gubi się w swoim hermetycznym świecie, czasem nas nie poznaje, czasem pomyli dzień z nocą lub zdarzy się wypadek toaletowy w domu.

Czasu nie da się cofnąć, ale warto spróbować farmakologicznie osłabić objawy lub spowolnić ich narastanie.

Mózgi zwierząt starzeją się analogicznie jak człowieka i podobnie jak starsi ludzie, starsze czworonogi potrzebują więcej zrozumienia cierpliwości, szacunku i miłości.
Niewykluczone, że opieka i czułość jaką ofiarujemy starszemu zwierzakowi, będzie wskazówką dla naszych dzieci, kiedy my przestaniemy być samodzielni. Taki niemy przekaz.

Geriatria dla lekarzy jest szalenie wymagająca merytorycznie i delikatna emocjonalne, ale dołożymy wszelkich starań by sprostać wyzwaniu.